Czy aparat CPAP jest refundowany?

aparat CPAP

Aparat CPAP to niezastąpione narzędzie w walce z bezdechem sennym, pomagające wielu osobom poprawić jakość życia. Czy pacjenci mogą liczyć na jego refundację przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ)? W tym artykule przybliżamy ten temat, omawiając różne aspekty związane z finansowaniem zakupu aparatów CPAP. Zapraszamy do lektury.

Refundacja aparatu CPAP przez Narodowy Fundusz Zdrowia

Narodowy Fundusz Zdrowia to instytucja, która odpowiada za finansowanie opieki medycznej w Polsce. W przypadku aparatów CPAP refundacja jest możliwa, ale pod pewnymi warunkami. Przede wszystkim pacjent musi mieć skierowanie od lekarza specjalisty, takiego jak pulmonolog lub laryngolog, potwierdzające konieczność stosowania tego urządzenia. Kolejnym krokiem jest zgłoszenie się do oddziału wojewódzkiego NFZ z wnioskiem o refundację. W przypadku pozytywnej decyzji NFZ pokrywa część kosztów zakupu aparatu CPAP. U dorosłych jest to 90% kwoty 2100 zł, natomiast u dzieci nawet 100%. Refundacja przysługuje pacjentowi raz na 5 lat. Warto pamiętać, że decyzja o przyznaniu dofinansowania zależy od indywidualnej sytuacji pacjenta i oceny lekarskiej.

Alternatywne źródła finansowania zakupu aparatu CPAP

Jeśli pacjent nie spełnia kryteriów refundacji przez NFZ lub otrzymał decyzję odmowną, istnieją inne możliwości pozyskania środków na zakup aparatu do leczenia bezdechu sennego. Jedną z nich jest skorzystanie z programów pomocowych oferowanych przez różne fundacje czy stowarzyszenia. W Polsce funkcjonuje kilka organizacji, które wspierają osoby dotknięte bezdechem sennym, oferując im pomoc finansową na zakup niezbędnych urządzeń.

Innym sposobem na uzyskanie dofinansowania zakupu aparatu CPAP jest skorzystanie z pomocy Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Refundacja z funduszu przysługuje osobom z dowolnym stopniem niepełnosprawności oraz ważnym wnioskiem refundacyjnym z NFZ. Wysokość przyznawanego świadczenia uzależniona jest przede wszystkim od lokalizacji ośrodka finansującego. Nierzadko zależy również od dochodów uzyskiwanych przez pacjenta.

loader do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl