Co to jest krtań elektroniczna?

mężczyzna używa krtani elektronicznej

Krtań elektroniczna to nowoczesne urządzenie, zdobywające coraz większą popularność wśród osób borykających się z utratą głosu na skutek różnych schorzeń. Jak dokładnie działa ten nowoczesny wynalazek? Jakie są jego zalety i w jakich przypadkach może okazać się niezastąpiony? W tym artykule odpowiadamy na te pytania. Zapraszamy do lektury.

Działanie krtani elektronicznej

Krtań elektroniczna, zwana również laryngofonem, to zasilane bateriami (lub akumulatorkami) urządzenie generujące drgania akustyczne stanowiące tak jakby zewnętrzną sztuczną krtań. Aparat generuje dźwięki poprzez wytwarzanie drgań po przyłożeniu do skóry szyi, podbródka lub policzka; drgania te rezonują w jamie ustnej oraz nosowej i mogą być w naturalny sposób artykułowane (modulowane) przez usta i język krtań, tworząc w ten sposób zrozumiałą, choć elektroniczną mowę. Dzięki temu osoby po częściowym lub całkowitym wycięciu krtani (laryngektomii) mogą komunikować się z otoczeniem, co znacznie poprawia ich jakość życia.

Zastosowanie krtani elektronicznej

Krtań elektroniczna znajduje zastosowanie przede wszystkim u osób, które utraciły zdolność mówienia na skutek chorób takich jak rak krtani (po zabiegu laryngektomii), porażenie nerwu krtaniowego czy też w wyniku innych operacji chirurgicznych. Urządzenie to może być pomocne dla osób z zaburzeniami neurologicznymi, utrudniającymi kontrolowanie mięśni odpowiedzialnych za wytwarzanie głosu. Warto zaznaczyć, że krtań elektroniczna nie jest lekiem ani terapią, ale narzędziem umożliwiającym komunikację.

Korzyści wynikające z używania krtani elektronicznej

Jedną z najważniejszych zalet krtani elektronicznej jest możliwość odzyskania zdolności do mówienia przez osoby dotknięte utratą głosu. Dzięki temu urządzeniu pacjenci mogą ponownie nawiązywać relacje społeczne oraz wyrażać swoje potrzeby i uczucia. Krtań elektroniczna może wpłynąć na poprawę samooceny i poczucia własnej wartości u osób z zaburzeniami mowy. Wiele z nich może znacznie poprawić swoją jakość życia oraz funkcjonowanie w społeczeństwie, uniknąć depresji.

loader do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl