Po co stosuje się rurkę tracheostomijną?

rurka tracheostomijna

Rurka tracheostomijna pełni kluczową funkcję w procesie leczenia i rehabilitacji wielu pacjentów po zabiegu tracheotomii. W tym artykule przyglądamy się jej zastosowaniom oraz istotnym aspektom związanym z użytkowaniem tego wyrobu medycznego. Zachęcamy do lektury dalszej części wpisu.

Zastosowania rurek tracheostomijnych

Rurka tracheostomijna to niewielki, cylindryczny przedmiot, który umieszcza się w tchawicy pacjenta poprzez otwór wykonany w przedniej ścianie szyi. Głównym celem tego zabiegu jest umożliwienie oddychania osobom, które mają problemy z drożnością górnych dróg oddechowych lub wymagają długotrwałej wentylacji mechanicznej. Wykorzystywanie rurki pozwala na ominięcie przeszkód utrudniających swobodny przepływ powietrza, takich jak obrzęki, guzy czy urazy.

Rurki tracheostomijne znajdują zastosowanie zarówno w sytuacjach nagłych, jak i w przypadku planowanego leczenia. Mogą być stosowane u pacjentów z chorobami neurologicznymi, nowotworami głowy i szyi, a także u osób po ciężkich urazach czaszkowo-mózgowych. Rurka tracheostomijna stanowi niezbędny element procesu rehabilitacji pacjentów z uszkodzeniem rdzenia kręgowego, którzy doświadczają problemów z samodzielnym oddychaniem.

Ważne aspekty związane z korzystaniem z rurek tracheostomijnych

Korzystanie z rurek tracheostomijnych wymaga odpowiedniego przygotowania oraz przestrzegania zasad higieny i bezpieczeństwa. Rurka powinna być regularnie oczyszczana z wydzieliny, a także dezynfekowana i wymieniana na nową w razie potrzeby. Pacjenci z rurką tracheostomijną wymagają również specjalistycznej opieki, obejmującej m.in. naukę prawidłowej techniki kaszlu oraz odsysania wydzieliny. Nie mniej istotna jest właściwa pielęgnacja miejsca tracheostomii, czyli otworu w szyi. Należy dbać o jego higienę, stosując sterylne opatrunki oraz regularnie kontrolując go pod kątem ewentualnych zmian.

loader do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl